50-lecie Szczepu "Zielone Słońce" - podsumowanie

18. listopada 2009 r. na ternie SOSW dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie Szczep ?Zielone Słońce? świętował 50 lat swego istnienia. W ramach uroczystości miała miejsce Msza Święta celebrowana przez ks. Mirosława Czaplę w kościele parafialnym Św. Stanisława Kostki na Dębnikach, uroczysta gala połączona z koncertem piosenki harcerskiej oraz kominek wspomnień. Uroczystość uświetniła obecność wielu znamienitych gości, takich jak: dyrektor Ośrodka Barbara Planta, były dyrektor Mieczysław Kozłowski, kierownik internatu Elżbieta Hardzina, była kierownik Helena Zawisza, zastępca Naczelnika ZHP hm Krzysztof Budziński, komendant Chorągwi Krakowskiej ZHP hm Andrzej Żugaj, przedstawiciele kuratorium, Małopolskiego Okręgu Polskiego Związku Niewidomych, dyrektorzy zaprzyjaźnionych ośrodków specjalnych, instruktorzy Hufca Kraków-Podgórze, a także wielu byłych i obecnych zuchów, harcerzy i instruktorów Szczepu.

W ramach uroczystości zostało wręczone odznaczenie ?Niezawodnemu Przyjacielowi?, laska skautowa, byłemu dyrektorowi SOSW Mieczysławowi Kozłowskiemu. Jest to najwyższe odznaczenie wręczane przyjaciołom harcerzy przez władze ZHP. Do tej pory w województwie małopolskim laską skautową byli obdarowani: papież Jan Paweł II, ks. kardynał Franciszek Macharski, prezydent Jacek Majchrowski.

Oznaczeniami harcerskimi zostali wyróżnieni instruktorzy Szczepu, którzy w szczególny sposób wpłynęli na jego obecny kształt. Złoty Krzyż za Zasługi dla ZHP otrzymali: hm Małgorzata Szczepaniak, hm Maria Flaga, hm Piotr Stefański oraz hm Dorota Dziaduła. Brązowy Krzyż za Zasługi dla ZHP otrzymali: phm Sabina Nawrocka oraz phm Łukasz Stan.

Koncert piosenki harcerskiej niezwykle poruszył widzów, którzy nie kryli wzruszenia. W niejednym oku zakręciła się łza. Oby więcej takich uroczystości!

CZUWAJ!!!

Data modyfikacji: 2009-11-27 01:23:11