Kim jesteśmy?

Szczep "Zielone Słońce" to Szczep Nieprzetartego Szlaku, który działa na terenie Ośrodka Szkolno - Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabo Widzących w Krakowie. Zrzesza on harcerzy z dysfunkcją wzroku oraz, w ramach integracji, harcerzy pełnosprawnych. Na chwilę obecną działa w nim około 60 zuchów, harcerzy, harcerzy starszych i wędrowników. Szczep opiera swą działalność na pracy czterech drużyn:

• 10 PgGZ "Pomocne Łapki"
  • 10 PgDH "Buki" im. Janka Bytnara
  • 10 PgDHS "Słoneczni" im. Jadwigi Falkowskiej
  • 10 PgDW "Kwiecisty Szlak"

Ponadto działają w nim: Komisja Stopni Harcerskich i Kapituła Wędrownicza. Na zbiórkach harcerze rozwijają swoje umiejętności, pracują w grupie, uczą się współpracy, dyscypliny, doskonalą techniki harcerskie, zdobywają stopnie i sprawności. Jednak działalność Szczepu to nie tylko cotygodniowe zbiórki harcerskie, ale również wycieczki, rajdy, spotkania okolicznościowe, projekty, a przede wszystkim letnie obozy pod namiotami. Są one doskonałą szkołą życia dla młodych harcerzy, którzy przez kilka tygodni obozu stają się bardziej samodzielni, potrafią dogadywać się z rówieśnikami, funkcjonować w grupie. Obóz jest także okazją do sprawdzenia technik harcerskich przy rozstawianiu namiotów, pionierce, grach terenowych.

Dlaczego nasze słońce jest zielone?

Nazwa naszego Szczepu wiąże się z historią o niedowidzącym harcerzu, który podczas letniego obozu patrzył na słońce przez drzewa i odniósł wrażenie, że jest ono zielone. Nazwa "Zielone Słońce" została szybko przyjęta w środowisku, gdyż jest tak samo niezwykła jak działalność harcerstwa w ośrodku specjalnym i idea, która temu przyświeca. Kolor zieleni jest również kojarzony z mundurem harcerskim, lasem, namiotem, czyli ze wszystkim, co harcerzy otacza.

Hymn Szczepu

Wiele jest kwiatów odległych,
Wiele jest barw bez kolorów,
Wiele jest dźwięków ciszy zupełnej,
Lecz najbardziej nam wszystkim jest bliskie
Słońce, które kolor ma zieleni.

Ref: Zielone Słońce - nie z wyobraźni.
Zielone Słońce - nie na rysunku,
Zielone Słońce - nie z opowiadań,
Zielone Słońce - prawdziwe, harcerskie.

Nie każdy miesiąc jest majem,
Nie każda chwila jest łatwa,
Nie każdy dla nas jest przyjacielem,
Lecz najbardziej nam wszystkim jest bliskie
Słońce, które kolor ma zieleni.

Co to jest Nieprzetarty Szlak?

Jest to ruch w harcerstwie zajmujący się dziećmi z ośrodków specjalnych, domów opieki, sanatoriów. Założony został w 1958 roku przez hm Marię Łyczko. Działający w NS instruktorzy są zazwyczaj pedagogami specjalnymi lub posiadają doświadczenie w pracy z młodzieżą.

Data modyfikacji: 2009-06-29 01:56:34